Kolumni

Na­mi­bian it­se­näi­syys­juh­la jäi Martti ja Eeva Ah­ti­saa­rel­ta väliin – Per­he­ys­tä­vä Rauli Vir­ta­nen muis­te­lee pre­si­den­tin uraa ko­lum­nis­saan

Namibia, Kosovo ja Aceh tekivät Martti Ahtisaaresta voittamattoman Nobel-ehdokkaan vuonna 2008. Koronaviruksen aikana Ahtisaarten lämmintä asennetta ja kansainvälisyyttä tarvitaan enemmän kuin koskaan, kirjoittaa Rauli Virtanen Lännen Median kolumnissaan vuodelta 2020.

Julkaisemme uudelleen toimittaja Rauli Virtasen kolumnin, jonka hän kirjoitti Lännen Medialle maaliskuussa 2020, kun presidentti Ahtisaari oli saanut koronavirustartunnan. Tekstin ohessa oli myös Virtasen henkilökohtaisia valokuvia Ahtisaarista. Yllä olevia kuvia pääsee selaamaan kuvaa napsauttamalla.

Viime viikonloppuna Namibian oli määrä juhlia näyttävästi maan 30-vuotista itsenäisyyttä, mutta koronapandemian leviäminen maailmalla himmensi sielläkin juhlintaa.

Juhlapäivän itseoikeutettuja vieraita olisivat olleet Eeva ja Martti Ahtisaari.

Kohtalon ivaa oli se, että tuona samana viikonloppuna presidenttipariskunta oli jo koronaviruksen altistama.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut