Yhdysvallat sai merkittävän onnistumisen terrorisminvastaisessa sodassa, kun amerikkalainen ohjus surmasi al-Qaidan johtajan Ayman al-Zawahirin Kabulissa Afganistanissa aikaisin sunnuntaiaamuna.
Ohjus osui kerrostaloon, jossa al-Zawahiri oli piileskellyt ilmeisesti Talebanin valtaantulosta saakka.
Tappaminen on eräänlainen päätepiste syyskuun 11. päivän terrori-iskuista vuonna 2001 alkaneelle jahdille. Al-Zawahiria pidetään New Yorkin WTC-tornit luhistaneen lentokoneiskun pääsuunnittelijana.
Mutta vaikka Yhdysvallat sitkeästi harventaa al-Qaidan pomoporrasta mies mieheltä, Osama bin Ladenin perintö elää ja voi hyvin – nimenomaan Afganistanissa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut