He ovat järkyttyneitä, traumatisoituneita ja paniikissa.
Näin kuvaili avustusjärjestö Plan International Myanmarin henkilöstö-, kulttuuri- ja hallintojohtaja Su Mon Htay tuhoalueiden paikallisten tunnelmia perjantaisen maanjäristyksen ravistelemassa Myanmarissa.
– He itkevät. [...] He ovat shokissa nähdessään, mikä heitä on kohdannut, sanoi Su Mon Htay STT:lle lauantaina paikallista aikaa.
Hän itse on maan eteläosissa sijaitsevassa Yangonissa.
Su Mon Htayn mukaan ihmiset eivät uskalla palata koteihinsa jälkijäristysten pelossa, joten he asuvat väliaikaisesti tienvarsilla.
Maata hallitsevan sotilasjuntan mukaan yli 1 600 ihmistä oli saanut surmansa järistyksen vuoksi lauantain alkuiltapäivään mennessä Suomen aikaa. Uhrien määrä on noussut jatkuvasti, kun tuhoalueilta on saatu lisää tietoja. Kuolonuhrien lisäksi yli 2 300 ihmisen kerrottiin loukkaantuneen.
– Käsitys maanjäristyksen aiheuttamista tuhoista on vasta muotoutumassa, Su Mon Htay sanoi.
Laajoista vahingoista on raportoitu hänen mukaansa erityisesti maan keskiosista Mandalaystä. Miljoonakaupunki sijaitsee noin 12 kilometrin päässä maanjäristyksen keskuksesta.
Punaisen Ristin mukaan maanjäristys on vaikuttanut arviolta yli 18 miljoonan ihmisen elämään.
Tilanteen kartoitus käynnissä
Plan International kartoittaa tällä hetkellä tilannetta paikan päällä. Selvityksen perusteella järjestö arvioi, millaista avustusoperaatiota tuhoalueilla tarvitaan.
Su Mon Htayn mukaan puutetta on perusasioista.
– Ensinnäkin on järjestettävä ensiapua loukkaantuneille. Lisäksi tarvitaan ruoka-apua, puhdasta vettä ja non food -tarvikkeita, kuten huopia ja hyttysverkkoja, hän kertoi.
Pääsy tuhoalueille vaikeaa
Su Mon Htayn mukaan suurin haaste avustustyön järjestämiselle ovat maanjäristyksen infrastruktuurille aiheuttamat vauriot.
– Maan infrastruktuuri on kärsinyt valtavaa vahinkoa. Siltoja ja teitä on poikki, viestintäinfrastruktuurit ja sähköverkot ovat vaurioituneet, hän luetteli.
Avustustyöntekijöiden pääsy tuhoalueelle onkin tällä hetkellä haastavaa. Tuhoalueilla myös viestintäyhteydet toimivat heikosti.
Lisähaasteita avustustyölle asettaa polttava kuumuus.
– Teiden varsilla asuvat ihmiset eivät pääse suojaan auringolta tai kuumuudelta. Heitä uhkaa myös nestehukka, Su Mon Htay sanoi.
Sääpalveluyritys Forecan mukaan Mandalayssä oli haastattelun aikaan noin 40 astetta lämmintä.
Korkeat lämpötilat myös vaikeuttavat puhtaan veden saamista sekä hygieniasta huolehtimista.
"Toipuminen ei ole pikajuoksu"
Plan International on toiminut Myanmarissa vuodesta 2008. Tuolloin maahan iski sykloni Nargis, jonka seurauksena kuoli noin 140 000 ihmistä.
Viime syksynä Myanmaria koettelivat Yagi-taifuuni ja sen aiheuttamat tulvat.
Su Mon Htayn mukaan tämänkertaisen järistyksen aiheuttamat vahingot ovat kuitenkin aivan omaa luokkaansa. Tuho on poikkeuksellisen laajaa ja vaikutukset väestöön mittavat.
Viime kerran Myanmaria ravisteli näin voimakas maanjäristys noin 80 vuotta sitten, Su Mon Htay painotti. Perjantaisen järistyksen voimakkuus oli 7,7.
– Kukaan täällä ei ole nähnyt tällaista tuhoa aikaisemmin.
Edessä on pitkä jälleenrakennus.
– Toipuminen ei ole pikajuoksu. Tarvitsemme kipeästi taloudellista tukea ja lahjoituksia, Su Mon Htay sanoi.