Musta joutsen yllätti Äi­mä­rau­tion tiis­tai-il­las­sa: "Pie­noi­nen he­vo­nen, mutta iso moot­to­ri"

Hannu Hietasen ohjastama tamma spurttasi niukkaan voittoon.

Oulu
Black Swan N ja Hannu Hietanen käänsivät kirikamppailussa marginaalit edukseen.
Black Swan N ja Hannu Hietanen käänsivät kirikamppailussa marginaalit edukseen.
Kuva: Mia Mäki-Maunus

Oulu Ponsse Cupin viimeinen karsintalähtö väritti Äimäraution tiistai-illan raveja. Kilpaa ajettiin jäädytetyllä kaviouralla, joka keräsi osallistujilta paljon kehuja.

3- ja 4-vuotiaille rajatun Ponsse Cupin viidennen karsinnan voitti Jani Hartikaisen treenaama Black Swan N. Kolmevuotias tamma sai Hannu Hietasen toimesta tarkan juoksun ja spurttasi päätössatasella niukasti ykköseksi.

– Oli tämä pieni yllätys, mutta tamma on kyllä parantanut koko ajan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä