Muo­nio­lai­sen Re­po­nie­men­tien asuk­kaat jou­tui­vat odot­ta­maan lu­mi­au­raa päivien ajan: "Ei näin pahoja on­gel­mia ole ennen ollut" – elyn mukaan kyse on so­pi­mus­rik­ko­muk­ses­ta

Reponiementie sunnuntaina 1. tammikuuta illalla. Kuvan ottanut muoniolainen Heikki Kauppinen tarvitsi traktorin apua pahimpaan paikkaan.
Reponiementie sunnuntaina 1. tammikuuta illalla. Kuvan ottanut muoniolainen Heikki Kauppinen tarvitsi traktorin apua pahimpaan paikkaan.
Kuva: Heikki Kauppinen

Muonion Reponiementiellä 68 vuotta asunut Markku Reponiemi ei muista, koska tie olisi ollut näin huonossa kunnossa. Tiellä on paksu lumikerros, eikä auraa vain näy.

– Joskus ennenkin on ollut ongelmia kunnossapidossa, mutta ei näin pahoja ole ollut, hän toteaa.

Tiellä on liikkunut aura viimeisimmän merkinnän mukaan 28. joulukuuta 2022.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä