Geriatrian ylilääkäri Kristiina Pussinen iloitsee, että jo joitakin vuosia suunniteltua muistisairauksien hoitomallia ja toimintatapaa päästään yhtenäistämään.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
Muistisairauksien hoitoa yhtenäistetään Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella perustamalla OYSiin muistikoordinaattoreiden pooli.
Muistikoordinaattorien toiminnan valmistelussa mukana oleva OYSin alueellisen geriatrian ylilääkäri Kristiina Pussinen kertoo, että tarkoitus on antaa tasalaatuista hoitoa, nopeuttaa muistisairauden diagnosointia ja jouduttaa sairastuneiden pääsyä hoitoon.
Muistikoordinaattoreiden uusi toimintatapa on tarkoitus ottaa käyttöön ensi vuoden alussa koko Pohteen alueella.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut