Monen Oulun seudun kun­ta­vaa­li­eh­dok­kaan mai­nok­sis­sa ei mainita puo­luet­ta lain­kaan, mutta pi­täi­si­kö sen näkyä? – "Se on varmaan ihan mie­tit­tyä"

Oulussa on näkynyt puolueiden kunnallisvaaliehdokkailla lehtimainoksia, joissa ei ole mainittuna puoluetta.

Vaalimainontaa säädellään hyvin vapaasti. Ehdokkailla on nimi, numero ja kuva tärkeä. Kuva on Rovaniemeltä.
Vaalimainontaa säädellään hyvin vapaasti. Ehdokkailla on nimi, numero ja kuva tärkeä. Kuva on Rovaniemeltä.
Kuva: Anssi Jokiranta
Oulussa on näkynyt puolueiden kunnallisvaaliehdokkailla lehtimainoksia, joissa ei ole mainittuna puoluetta. Onko tämä yleinen ilmiö, vaalimainontaa tutkinut Annamari Huovinen Helsingin Hankenilta?

– Olen huomannut saman ilmiön jo aiemmissa vaaleissa. Luulen, että se on kunnallisvaaleissa yleisempi ilmiö. Suoraa tutkimustietoa minulla ei ole enkä ole sitä ehdokkailta itseltään kysellyt, mutta luulen, että varsinkin silloin, jos ehdokas on omalla pienellä paikkakunnallaan tuttu, hän ei ehkä halua mainoksissa sitoutua puolueeseen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä