Luonto: Uhan­alai­set tör­mä­pääs­kyt kai­voi­vat jälleen pe­sä­ko­lon­sa ou­lu­lais­ra­ken­ta­jien hiek­ka­ka­soi­hin

Vaatteet: Kaksi ou­lu­lais­ta vaa­te­yri­tys­tä tais­te­lee pi­ka­muo­ti­bis­nes­tä vastaan

Oulu: Kii­ke­liin suun­ni­tel­tu me­ri­kyl­py­lä hakee jälleen li­sä­ai­kaa – ja on to­den­nä­köi­ses­ti saa­mas­sa sitä

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi + Lauantai 15,90 €/kk

Tilaajille

Mök­ki­läi­nen pelkäsi kiin­teis­tön­sä arvon las­ke­van – KHO:n mukaan Haa­pa­ve­den bio­ja­los­ta­mon jä­te­ve­sien vai­ku­tuk­sia on seu­rat­ta­va tar­kas­ti

Nord Fuelin ympäristöluvasta valitti yksityishenkilö, jonka vapaa-ajan kiinteistö sijaitsee lähellä Pyhäjokeen johdettavien jätevesien purkupaikkaa.

Nord Fuelin biojalostamo rakennetaan Kanteleen Voiman alueelle Haapavedelle. Se tuottaa valmistuttuaan 65 000 tonnia etanolia ja 150 GWh biokaasua liikennekäyttöön.
Nord Fuelin biojalostamo rakennetaan Kanteleen Voiman alueelle Haapavedelle. Se tuottaa valmistuttuaan 65 000 tonnia etanolia ja 150 GWh biokaasua liikennekäyttöön.
Kuva: NordFuel

Korkein hallinto-oikeus (KHO) on antanut ratkaisunsa valitusasiassa, joka koskee Nord Fuel Oy:n Haapaveden biojalostamon mahdollisia vesistöhaittoja ja niiden korvaamista kiinteistönomistajalle.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.