Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Miten tur­va­taan am­mat­ti­ka­las­tuk­sen jat­ku­mi­nen?

Olen ammattikalastaja ja todella huolissani harmaahylkeistä ja norpista Itämerellä. Valtava halli- ja norppakanta on syönyt lohet, siiat ja silakat niin vähiin, että ne alkavat kohta nälkiintymään.

Tämän estämiseksi esitän seuraavia toimenpiteitä. Koska maalla elävien nisäkkäiden  tarhaamisesta on jo hyviä kokemuksia eräältä Helsingin edustan saarelta, perustetaan koko Helsingin edustan merialue aidatuksi hyljehoitolaksi.

RKTL siirtäisi aitaukseen 30 000 harmaahyljettä ja 10 000 norppaa. Ruokinta tapahtuisi Norjasta ostetulla lohiloisiin kuolleella halvalla kassilohella.

Samalla aloitetaan tutkimus kauanko suljetussa vesistössä elävän norpan evoluutiokehitys saimaannorpan kaltaiseksi kestää. Koska ammattikalastus Suomessa loppuu, voivat tutkimuksen hoitaa kalastuspuolen päättävät virkamiehet, koska kehityksen odotetaan tapahtuvan hitaammin kuin hyljekannan kasvun (johon ei ehditty reagoida), joten päätöksenteon ja toiminnan ei tarvitse olla kovin nopeaa.

Tuhannen vuoden kuluttua, kun ministeriö saisi siirtopäätöksen tehdyksi, on evoluutio tehnyt tehtävänsä ja norpat ja hallit valmiita järvielämään. Harmaahylje pärjää silloin jo hyvin Saimaalla, kun se ei enää jäädy kokonaan ilmaston lämpenemisen johdosta. Kookkaampi halli ei huku helposti verkkoon tai katiskaan, siksi se sopii hyvin järvielämään ihmisiä ilahduttamaan.

"Olen varma, että Euroopan unioni on valmis tukemaan tällaista hanketta, koska se on tunnetusti aina ollut hyvin aktiivinen hylkeiden suojelussa."

Hyljetarhauksen hyödyt olisi monitahoiset. Esimerkiksi 40 000 hyljettä pienellä vesialueella saa aikaan sellaisen pyörteen vedessä, että katulumen dumppaaminenkin onnistuu helposti ilman diesel-/sähkökoneita vettä sekoittamaan, ja rahaa säästyy. Rahalahjoitusten sijasta pääkaupungin luonnonystävät voisivat käydä itse marketista ostamallaan Atlantinlohella (kassilohella) ruokkimassa rannassa polskivia hylkeitä. Antaisi varmasti paremman auttamisen tunteen.

Olen varma, että Euroopan unioni on valmis tukemaan tällaista hanketta, koska se on tunnetusti aina ollut hyvin aktiivinen hylkeiden suojelussa. Meistä muutamasta ammattikalastajasta ei tarvitse olla huolissaan, kaikki ovat jo melkein eläkeikäisiä, ja kyllähän yhteiskunta elättää jos ei työ kannata.

Hannu Tyybäkinoja

Siikajoki