Kauppakeskusta Valkeassa kesäkuussa tehdyn puukotuksen oikeudenkäynnin alkaminen keräsi median huomion Oulun käräjäoikeudessa lokakuun alussa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo
Onko Oulu uusi Joensuu? Tämä on äärimmäinen kauhukuva, joka voi jollekulle tulla mieleen, kun ajattelee Oulun kesäisiä rasistisia puukotuksia.
Joensuu sai rasistisen maineen 1990-luvulla, kun kaupungissa rähinöineet nuorisojoukot, skinit, kävivät maahanmuuttajien kimppuun.
Oulussa koettiin kesällä kahden rasistisen puukotuksen sarja. Ensimmäisessä puukotuksessa uhrina oli vasta 12-vuotias lapsi. Lapseen kohdistunut puukotus oli erityisen julma ja kauhistuttava.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut