Oulun kaupunginhallitus päätti kokouksessaan 21.4. koko kaupungin henkilöstöä koskevien tuotannollis-taloudellisten yhteistoimintaneuvotteluiden aloittamisesta. Meidän opettajien osalta lomautusajaksi on esitetty 14 päivää, rehtoreiden osalta 28 päivää.
Opettajat kautta Suomen sopeutuivat, joustivat ja saivat vain muutamassa päivässä opetuksen sekä koulujärjestelmän toimimaan etänä. Meitä maailman parhaimpia opettajia on kiitelty jo tehdystä erinomaisesta ammattitaitoisesta työstä.
Oppilaamme ovat eläneet etäkoulun myötä poikkeustilaa yhdeksän viikkoa. Joillekin etäopiskelu on ollut hyvä vaihtoehto, joillekin se toi mukanaan ylimääräisiä haasteita ja jotkut eivät vaan etäopiskeluun kyenneet.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut