Mie­le­no­soit­ta­ja: Poliisi on mak­set­tu pro­vo­soi­maan vä­ki­val­taa

Helsingissä mieltään osoittava mies arvostelee voimakkaasti poliisin toimintaa mielenosoituksen yhteydessä.

Helsingissä mieltään osoittava mies arvostelee voimakkaasti poliisin toimintaa mielenosoituksen yhteydessä.

– Poliisi tuli kovaa vauhtia suoraan selkääni. Osa noista on maksettu ja provosoitu väkivaltaan, uskoo mielenosoittaja, joka kertoo nimekseen Jari.

Jari kertoo olleensa mukana mielenosoituksessa poliisien kanssa ja puolesta. Hänen mukaansa mielenosoitusta on valvomassa tarkoituksellisesti valittu ja tarkoitushakuinen poliisijoukko.

– Rivipoliisi ei käyttäytyisi näin. Tämä on selvää provokaatiota, jotta mediaa saataisiin lietsottua.

Jari korostaa, että mielenosoittajista vain pieni joukko on mukana aiheuttamassa jännitteitä.

Hän osoittaa mieltään, koska Suomen itsenäisyys on viety.

– Me olemme ajamassa sitä takaisin.

Jari muistuttaa, että itsenäisyyspäivänä Helsingissä juhlii kansakunnan eliitti.

– Suurimmalla osalla ihmisistä on vähemmän rahaa kuin näillä.

Parempi huominen

Jarin kaveri, Ronnie, kertoo taistelevansa paremman huomisen puolesta, anonyyminä sekä ilman aaterajoja. Siitä kertoo myös mukana oleva vihreä lippu.

– Anonyymius on väylä, jonka kautta vaikkapa valkoiset ja punaiset voivat toimia yhdessä.

Ronnie korostaa, että kyseessä ovat vain hänen henkilökohtaiset näkemyksensä.

– On väärin, mitä nuo tekevät. Poliisit ja eliitti rikkovat lakeja.

Ronnien mukaan kansalle annetut lupaukset on petetty esimerkiksi yhteisvaluutta euron suhteen. Hän on kriittinen myös

Naton kanssa solmittua isäntämaasopimusta kohtaan.

– Kokoomus on kuulemma jo luvannut jenkeille, eikä kansalta kysytä, Ronnie pohtii.

– Olen täällä muistuttamassa, että olemme ihmisiä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä