Met­sä­hal­li­tus hakee Ou­lu­jär­ven Ma­na­man­sa­loon uutta yrit­tä­jää – in­ves­toin­ti­ha­luk­kuut­ta kai­va­taan

Metsähallitus hakee uutta yrittäjää Manamansalon leirintäalueelle Oulujärvellä.

Metsähallituksen tavoitteena on saada Manamansaloon monipuolinen, ympärivuotinen majoitus- ja palvelutarjonta.
Metsähallituksen tavoitteena on saada Manamansaloon monipuolinen, ympärivuotinen majoitus- ja palvelutarjonta.

Metsähallitus hakee uutta yrittäjää Manamansalon leirintäalueelle Oulujärvellä.

– Tavoitteenamme on löytää vuokralainen, joka haluaa aktiivisesti kehittää Manamansalon leirintäalueen ja Oulujärven retkeilyalueen luontomatkailutoimintaa pitkällä aikavälillä. Vuokralaisella tulisi olla myös investointihalukkuutta ja -kykyä laittaa omaa rahaa kehittämiseen, kertoo Metsähallituksen kiinteistökauppa-asiantuntija Tarja Puurunen tiedotteessa.

Yrittäjä saa liiketoimintansa käyttöön Metsähallitukselta kahvioravintolan, 19 mökkiä, yli 150 paikkaa caravan-alueella sekä tilaussaunoja ja huoltorakennuksia.

Leirintäalue rajoittuu Oulujärven retkeilyalueeseen, mutta ei sisälly siihen.

Oulujärvellä retkeilyalueen ja leirintäalueen vieressä sijaitsevan Teeriniemen alueen ranta-asemakaavaa ollaan muuttamassa ja laajentamassa. Kaava on valmistumassa alkuvuoden aikana.

Sen jälkeen alueella olisi yli 20 000 kerrosneliötä rakennusoikeutta. Kaavassa on otettu huomioon myös palvelujen kehittämismahdollisuudet Oulujärven retkeilyalueen puolella.

– Tämä tarkoittaa sitä, että yrittäjillä on mahdollisuus investoida sellaisiin nykyaikaisiin palveluihin, joita asiakkaat kysyvät, Puuronen kommentoi.

Metsähallituksen tavoitteena on saada alueelle monipuolinen, ympärivuotinen majoitus- ja palvelutarjonta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä