Me­si­kas­te tahmaa kadut ja autot Oulussa – Leh­mus­kir­vo­ja voi olla yhdessä puussa kym­me­niä tu­han­sia

Yhden lehden alapinnalla voi elää kymmeniä kirvoja. Kuvan kirvat, joilla on selässä mustia poikkikilpiä, ovat loppukesän suvullisesti lisääntyviä muotoja.
Yhden lehden alapinnalla voi elää kymmeniä kirvoja. Kuvan kirvat, joilla on selässä mustia poikkikilpiä, ovat loppukesän suvullisesti lisääntyviä muotoja.
Kuva: Tiina Wallin

Tahmeutta kadulla, tahmeutta autojen pelleillä, tahmeutta jopa polkupyörän renkaissa.

Siirappisen ilmiön saa aikaan pieni hyönteinen: lehmuskirva. Joskin sotkuun niitä tarvitaan valtava määrä.

Tahmeus on lehmuskirvojen ulostetta, jota nimitetään mesikasteeksi. Tänä kesänä lehmusten alla on ollut monien oululaisten mielestä tavallista tahmeampaa.

Oulun yliopiston vieraileva tutkija Erkka Laine kertoo, että kukaan ei Suomessa varsinaisesti tutki lehmuskirvojen kannanvaihteluja.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä