Pyrkimällä keskustan puheenjohtajaksi Tuomas Kettunen on ensimmäinen kansanedustaja Kainuusta, joka näyttää, että kanttia on.
Hän piti keskustan puheenvuoron eduskunnassa. Esiintyminen eduskunnan pöntössä oli parasta pitkään aikaa. Se oli asiallinen, rakentava, rento ja humoristinen. Tuli Seppo Kääriäinen mieleen.
Jos Tuomas Kettunen valittaisiin puheenjohtajaksi, se olisi parasta keskustapuolueelle. Tuomas Kettunen Kuhmosta, perukasta, olisi uusi, tuore ja ryvettymätön puheenjohtaja.
Antti Kaikkonen ja Antti Kurvinen, tämänhetkiset vastaehdokkaat, ovat kymmenen vuoden ajan kyllästyttäneet kansalaisia jankuttamalla samoja asioita. Tuomaksen pitää tehdä irtiottoja näistä vastaehdokkaista.
Yksi tärkeä lisä olisi, jos Tuomas myöntäisi, että perussuomalaisten turvapaikanhakupolitiikassa on ollut itua. Luulen, että vähintään 80 prosenttia keskustapuolueen kannattajista olisi samaa mieltä. Menestystä kisaan!
Tapio Lipsonen
Kuhmo