Maskit mukana mu­si­soin­nis­sa – kuo­ro­jen lau­lu­kau­si alkaa ko­ro­na­ra­joi­tuk­set huo­mioi­den

Naiskuoro Merikosken Laulu ei tingi turvallisuudesta, vaan saapuu harjoituksiin ja poistuu sieltä porrastetusti.

Oulu
Merikosken Laululla on mahdollisuus harjoitella Hiirosenkodin tilavassa salissa. Niinpä kuorossa pyritäänkin huomioimaan ensisijaisesti harjoitteluympäristön koronaturvallisuus.
Merikosken Laululla on mahdollisuus harjoitella Hiirosenkodin tilavassa salissa. Niinpä kuorossa pyritäänkin huomioimaan ensisijaisesti harjoitteluympäristön koronaturvallisuus.
Kuva: Pekka Peura

Maaliskuussa 2020 kuorojen suut menivät suppuun.

– Cassiopeia kuin törmäsi seinään, Oulun yliopiston ylioppilaskunnan sekakuoroa johtava Kristian Heberg toteaa.

– Vielä sulkemisviikolla meillä oli kolme konserttia.

Periksi ei kuitenkaan annettu. Siinä missä työssä oli omaksuttava nopeasti etäkäytäntöjä, myös kuoroharrastuksessa otettiin samat neuvot käyttöön.

Etäkuoroilu ei sovi kaikille tietotekniikan tuomien haasteiden takia, Heberg ja Ahti Sepp totevat.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä