Marko Nis­ka­nen johtaa Ledenin suurta muuttoa Ou­lai­siin – Uudelle 250 työn­te­ki­jän teh­taal­le vär­vä­tään väkeä kiih­ty­väl­lä tah­dil­la

Ledenin maajohtaja Marko Niskanen on kasvanut teollisuusalan työtehtävissä pala kerrallaan isompiin saappaisiin. Hän haluaa osaltaan kannustaa työntekijöitä uuden oppimiseen.

Oulainen

Asenne on avainsana, joka kantaa työelämässä pitkälle. Näin kokee oulaistelainen Marko Niskanen, 52, joka on edennyt tähänastisella elämänurallaan askel kerrallaan ylemmäs.

Niskanen toimii Leden Finland Oy:n maajohtajana ja vastaa isoista kokonaisuuksista. Parhaillaan menossa on yksi merkittävimmästä investoinneista, sillä yhtiölle on valmistumassa Oulaisiin mittavat tuotantotilat, joihin keskitetään työtä ja tuotantoa Sievin tehtailta. Muuttoprojekti on ajankohtainen syksyllä. Mittasuhteista kertoo muun muassa muutonaikainen rekkaliikenne.

– Päivittäin kymmenet rekat ajavat muuttokuormia Sievistä Oulaisiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä