
Oulu-seura on myöntänyt vuoden 2021 Etta-arvonimen Madetojan musiikkilukiolle sen lahjakkaiden opettajien ja oppilaiden 40-vuotisesta ansiokkaasta erikoislukion kulttuurityöstä.
Oulu-seura sanoo tiedotteessaan, että kulttuurityö tuo ja on tuonut Oulun kaupunkia tutuksi taiteen vaativilla turuilla.
Valtioneuvosto myönsi Madetojan lukiolle erikoislukion oikeudet kesällä 1981, jolloin myös nimi vaihtui Madetojan musiikkilukioksi. Vuonna 1968 perustettu koulu toimi aiemmin yksityisenä oppikouluna.
Vuodesta 1981 alkaen on Oulu-seura vuosittain myöntänyt Oulun Etta -tunnustuksen vuoden oululaiselle. Palkinnon saaja voi olla yksityinen henkilö, työryhmä, yritys tai yhteisö.
Viimeisimpinä kymmenenä vuotena tunnustuksen ovat saaneet Harry Hammar ja Hammarin Sähkö Oy (2012), elokuvaohjaaja Mika Ronkainen (2013), Oulun Purjehdusseura (2014), toimittaja Jukka Ukkola (2015), näyttelijä Risto Tuorila (2016), Oulun Saskiat ry (2017), Elokuvateatteri Star (2018), säveltäjä, sanoittaja Veikko Juntunen (2019) ja suhdetoimintapäällikkö Anneli Korhonen (2020).