Maa­oi­keus ei ko­rot­ta­nut Kem­pe­leen Lin­na­kan­kaan lou­hos­alueen lu­nas­tus­kor­vauk­sia

Kempeleen kunnan ei tarvitse maksaa Destialle lisää korvauksia Linnakankaalla sijaitsevasta louhosalueesta.

Oulun käräjäoikeuden maaoikeus antoi torstaina tuomion, jossa se hylkäsi Destian lunastuskorvauksia koskevan valituksen.

Destia ei ollut tyytyväinen niihin lunastuskorvauksiin, joita lunastustoimikunta velvoitti Kempeleen maksamaan sille vuonna 2019.

Se olisi halunnut maaoikeuden korottavan niitä merkittävästi, mitä Kempele vastusti.

Maaoikeus päätti, ettei lunastustoimikunnan tekemää päätöstä lunastuskorvauksista ole syytä muuttaa miltään osin. Se jää siis pysyväksi.

Maaoikeus velvoitti Destian maksamaan Kempeleen kunnan oikeudenkäyntikuluja noin 40 000 euron edestä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä