Maa­jouk­kueen lem­pi­ni­men ly­tän­nyt Severi Sa­von­sal­mi pai­not­taa loh­ko­voi­ton olevan vä­li­etap­pi

26-vuotias Severi Savonsalmi on ollut EM-kisoissa näkyvässä roolissa niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin. Keskitorjuja arvioi miehittävänsä joukkueen sakkokassan kärkipaikkaa.

Tampere
Severi Savonsalmi tuuletti lauantaina antaumuksella, kun Suomi kaatoi Belgian ennätysyleisön edessä lukemin 3–2. Ottelua seurasi 12 338 katsojaa.
Severi Savonsalmi tuuletti lauantaina antaumuksella, kun Suomi kaatoi Belgian ennätysyleisön edessä lukemin 3–2. Ottelua seurasi 12 338 katsojaa.
Kuva: Jussi Väätäinen

Puhelin alkaa soida kesken Suomen lentopallomaajoukkueen lehdistötilaisuuden.

Hupsista. Asialla ei voi olla kukaan muu kuin Severi Savonsalmi.

Vieressä istuva päävalmentaja Olli Kunnari repeää nauruun ja voivotteluun. 210-senttinen Savonsalmi nostaa kätensä pystyyn ja pahoittelee minkä kerkeää.

Hulivili taisi jälleen kerätä tililleen muistutusmaksun joukkueen sakkokassaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä