Maail­man tun­ne­tuim­piin muo­ti­suun­nit­te­li­joi­hin kuu­lu­nut Giorgio Armani on kuollut – avasi muo­ti­ta­lon­sa Mi­la­nos­sa 50 vuotta sitten

Somistajasta muotisuunnittelijaksi edennyt Armani ansaitsi miljardiomaisuuden.

Rooma
Italialainen muotisuunnittelija Giorgio Armani on kuollut. Hänet kuvattiin tammikuussa Pariisissa tammikuussa.
Italialainen muotisuunnittelija Giorgio Armani on kuollut. Hänet kuvattiin tammikuussa Pariisissa tammikuussa.
Kuva: Julien de Rosa / AFP / Lehtikuva

Maailmankuulu italialainen muotisuunnittelija Giorgio Armani on kuollut, kertoi hänen yhtiönsä torstaina. Armani oli 91-vuotias.

– Pohjattoman surullisena Armani-yhtymä kertoo luojansa ja perustajansa sekä yhtiötä väsymättömästi eteenpäin ajaneen voiman, Giorgio Armanin, poismenosta, tiedotteessa sanottiin.

Armanin kerrotaan kuolleen läheistensä ympäröimänä.

Armani avasi muotitalonsa Milanossa puoli vuosisataa sitten, vuonna 1975. Hänestä tuli Italian menestyneimpiä muotisuunnittelijoita, ja hänet tunnetaan erityisesti miesten mallistostaan ja minimalistisesta tyylistään.

Armanin hautajaiset järjestetään vain läheisille, mutta muut surijat voivat jättää surunvalittelunsa ennen hautajaisia lauantaina ja sunnuntaina hautajaiskappelissa Milanossa.

Milanossa vietetään surupäivää hautajaispäivänä ensi maanantaina.

Armani joutui perumaan miesten vaatemallistonsa esittelyn aikaisemmin tänä vuonna terveyssyistä. Hän ei myöskään pystynyt osallistumaan Armani Prive -muotinäytökseen Pariisissa.

Armani kertoi tuolloin, että kyseessä oli ensimmäinen kerta kahteen vuosikymmeneen, kun hän ei ollut mukana Pariisissa.

Esimerkiksi Corriere della Sera -lehti kuitenkin kertoi torstaina, että Armani työskenteli käytännössä loppuun asti.

Somistajasta miljardööriksi

Armani syntyi vuonna 1934 Piacenzassa Pohjois-Italiassa. Hän opiskeli ensin lääketiedettä ja värväytyi sen jälkeen armeijaan. Armanin ensimmäinen muotia sivuava työ oli somistajan paikka milanolaisessa tavaratalossa.

1960-luvun puolivälissä muotisuunnittelija Nino Cerruti tarjosi Armanille paikkaa miesten vaatemallistonsa suunnittelijana. Oman suunnittelutoimistonsa hän avasi pari vuotta ennen muotitalonsa perustamista.

Armanin malliston vaatteet tulivat tutuiksi myös valkokankaalta. Hänen pukujaan käytettiin yli 200 elokuvassa, muun muassa elokuvissa American Gigolo ja Lahjomattomat.

Muotitalo teki Armanista miljardöörin. Hänen omaisuutensa arvoksi on laskettu pitkälle yli kymmenen miljardia euroa.

– Työlläni on yksi ainoa päämäärä: antaa naisille sisäistä voimaa, joka kumpuaa varmuudesta: siitä, mitä he ovat ja mihin he pukeutuvat, Armani luonnehti naisten mallistoaan vuonna 2022.

Pävitetty laajemmalla jutulla 4.9. kello 19.25

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä