Oulun kaupungin järjestämä Lumo-valofestivaali järjestetään Oulun keskustassa 12. kerran marraskuun 22.–24. päivä.
Tänä vuonna teosreitillä on 15 teosta, jonka lisäksi oheisohjelmaa on ympäri Oulua. Festivaalin teema on vuoropuhelu, joka nousee kaupungin mukaan esiin useissa teoksissa.
Teosten tekijät koostuvat kansainvälisistä ammattilaisista ja oululaisista opiskelijoista. Yksi tämän vuoden valofestivaalin kohokohdista on Oulun kaupungintalon julkisivuun ja talon edustalle tuleva monitaiteinen installaatio, joka on kansainvälistä uraa rakentavan Niko Tiaisen suunnittelema.
– Halusimme juhlistaa Oulun kaupungintalon avaamista remontin jälkeen erityisellä tavalla. Luotimme Niko Tiaiseen, koska olemme seuranneet hänen uraansa ja nähneet hänen toteuttamiaan huimia teoksia, tapahtumapäällikkö Jarkko Halunen kertoo tiedotteessa.
Tiainen on nähty aiemminkin Lumo-festivaaleilla. Hänen vuoden 2022 Lumoon toteuttama, vesisumuun heijastettu teos Translucens, oli yksi sen vuoden suosituimmista teoksista.
Festivaalialue levittäytyy aiempien vuosien tavoin keskustasta Hupisaarten puistoon, jossa nähdään muun muassa kaksi laservaloilla toteutettua teosta: italialaisen Cristian Rizzutin ja espanjalaisen Julian Alvarezin teos Amnesia sekä latvialaisen Those Guys Lightingin teos Divine Geometry.
Järjestäjien mukaan tänä vuonna festivaaleilla on mukana myös ennätysmäärä kojuja, joista voi ostaa lämmintä juotavaa ja pientä purtavaa.
Viikonlopun kestävän valofestivaalin jälkeen kaksi teosta jää myös pidemmäksi aikaa kaupungin katukuvaan. Valveen yhteisöllinen Saa kukkia -teos on esillä loppiaiseen saakka ja Rotuaarilla nähtävä Under Pressure joulukuun alkuun saakka.
Koko Lumo-festivaalien ohjelmistoon voi tutustua festivaalin nettisivuilla.