Li­sä­bud­je­tis­ta tukea myös poh­joi­seen: Lis­tal­la Ne­los­tien liit­ty­mien pa­ran­ta­mi­nen Si­mos­sa, Kemin bio­tuo­te­teh­das ja siihen liit­ty­viä ra­ta­hank­kei­ta

5,5 miljardin euron suuruisesella lisätalousarviolla tuetaan talouden avaamista ja elpymistä.

Nelostien kunnostamista Simossa tuetaan lisätalousarviossa. Kuvassa Nelostien Oulujoen siltatyömaa.
Nelostien kunnostamista Simossa tuetaan lisätalousarviossa. Kuvassa Nelostien Oulujoen siltatyömaa.
Kuva: Pekka Peura

Hallituksen 5,5 miljardin euron lisätalousarviossa on myös Pohjois-Suomea koskevia väylähankkeita.

Hallitus esittää valtatie 4:n Oulun ja Kemin välisten liittymien parantamiseen Simossa 20 miljoonan euron valtuutta ja neljän miljoonan määrärahaa vuodelle 2020. 

Mukana on ehdollisena Kemin Metsä Groupin biotuotetehtaan investointipäätökselle yhteensä 156 miljoonan euron valtuus tähän liittyviin infrahankkeisiin. 

Hallitus esittää Kemin biotuotetehtaan raideyhteyksien rakentamiseen Kemin kohdalla 10,5 miljoonan valtuutta ja yhden miljoonan euron määrärahaa tälle vuodelle. 

Oulun ja Kemin väliselle rataosuudelle varaudutaan rahoittamaan uusia kohtausraiteita 15 miljoonalla eurolla. Oulu-Kontiomäki-rataosan välityskyvyn parantamisen ensimmäiseen vaiheeseen varataan 23 miljoonan euron valtuus ja vuodelle 2020 yhden miljoonan euron määräraha.

Hallitus varautuu myös rahoittamaan Kemin Ajoksen meriväylän syventämishanketta 26,5 miljoonalla eurolla. 

Tytti Tuppurainen.
Tytti Tuppurainen.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Oululainen kansanedustaja sekä Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd.) on tyytyväinen hallituksen esittämiin Pohjois-Suomea koskeviin linjauksiin.

– Perämerenkaaren alueelle panostaminen on rohkeaa katsomista tulevaisuuteen, josta hyötyjinä ei ole pelkästään pohjoinen Suomi, vaan kehittyvän infran kautta koko maa, Tuppurainen sanoo tiedotteessa.

MAL-sopimuksista neuvottelutulos

Tuppurainen kehuu myös myös maankäytön, asumisen ja liikenteen MAL-sopimuksista syntynyttä neuvottelutulosta, jossa Oulu on Helsingin, Turun ja Tampereen kanssa mukana. Sopimuksilla edistetään kestäviä liikennehankkeita ja kohtuuhintaista asuntotuotantoa erityisesti joukkoliikenteellä hyvin saavutettavilla alueilla. 

Hallitus sitoutuu varaamaan liikenteen hallinnonalan toimenpiteisiin 755,8 miljoonalla eurolla vuosille 2020–2031. Lisäksi valtio sitoutuu rahoittamaan kunnallistekniikka-avustuksia ja valtion tukemaan asuntotuotantoon liittyviä käynnistysavustuksia 180 miljoonalla eurolla vuosina 2020–2023.

– Mittava sopimus luo suuntaviivoja pitkälle tulevaisuuteen ja on tervetullut väline, jolla rakentaa tulevaisuuden Oulun seudun elinvoimaa, Tuppurainen sanoo.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä