Rauhallisten värien keskellä
Oulun pohjoispuolella sijaitsevaan erillistaloon muuttanut perhe halusi kotiinsa kodikkuutta ja lämpöä.
Suomen kaunein koti -ohjelmassa asukas merkitsee kodin mieluisimman paikan punaisella matolla. Mia Koskelan ja Petri Lainion kodissa se paikka olisi sohvannurkassa.
Koskela ja Lainio ovat asuneet uudessa kodissaan Oulun pohjoispuolella muutaman vuoden. Ajan kulumisesta huolimatta pariskunta istuu yhä mielellään iltaisin lempipaikkaansa sohvalle ihastelemaan olohuonekeittiön avaruutta ja rauhoittavaa värimaailmaa. Siihen ei kyllästy.
Toinen suosikkipaikka löytyy tilavalta, lasitetulta terassilta.
Terassi on toinen Mia Koskelan lempipaikoista.
Kuva: Teija Soini
Talon osto tuli ajankohtaiseksi noin kolme ja puoli vuotta sitten, kun Koskelan nyt 12- ja 15-vuotiaat lapset alkoivat lähestyä teini-ikää.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut