Tilaajille

Näin sujui Aada Kal­lio­sa­lon, 17, päivä Oulun kau­pun­gin­joh­ta­ja­na – "Toi­vot­ta­vas­ti olen joskus is­tu­mas­sa täällä pit­käai­kai­ses­ti"

Tasa-arvoa korostavassa tempauksessa nuoret naiset valtaavat johtajan paikkoja. Kempeleläinen Aada Kalliosalo, 17, kokee olevansa rohkea, koska hän on saanut osakseen tukea ja kannustusta. Nyt hän haluaa puhua niidenkin tyttöjen puolesta, jotka eivät itse siihen pysty.

Oulun kaupunginjohtaja Ari Alatossava siirtyi päiväksi syrjään, kun 17-vuotias Aada Kalliosalo valtasi hänen paikkansa.
Oulun kaupunginjohtaja Ari Alatossava siirtyi päiväksi syrjään, kun 17-vuotias Aada Kalliosalo valtasi hänen paikkansa.
Kuva: Mikko Halvari

Kempeleläinen Aada Kalliosalo, 17, istahtaa kaupunginjohtajan pöydän äärelle.

On maanantaiaamu, ja Kalliosalo on valtaamassa Oulun kaupunginjohtaja Ari Alatossavan paikan yhden päivän ajaksi.

Tempaus on lastenoikeusjärjestö Plan Internationalin Girls Takeover, jossa nuoret tytöt valtaavat yhteiskunnallisesti merkittävien johtajien paikat.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä