Len­to­mat­kus­ta­jien vaa­ral­li­nen pak­kaus­vir­he yleis­tyy kesällä – ­va­ra­vir­ta­läh­teet ja säh­kö­sa­vuk­keet kuu­lu­vat kä­si­mat­ka­ta­va­roi­hin

Lentoalan toimijat korostavat kampanjassaan, että varavirtalähteet ja sähkösavukkeet kuuluvat käsimatkatavaroihin.

Helsinki
Pakkausvirheet yleistyvät kesäisin.
Pakkausvirheet yleistyvät kesäisin.
Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Lentokoneessa ruumaan menevistä matkatavaroista poistetaan Suomessa vuosittain noin 34 000–36 000 varavirtalähdettä. Finavian mukaan määrät kasvavat erityisesti kesällä ja joulun aikaan.

Litiumakut ovat oikein käsiteltyinä ja pakattuina turvallisia. Riski syntyy, jos akku vaurioituu, joutuu oikosulkuun, ylikuumenee tai syttyy tuleen.

Finavia, Finnair ja muut lentoalan toimijat korostavat kampanjassaan, että varavirtalähteet ja sähkösavukkeet kuuluvat käsimatkatavaroihin.

Maailmanlaajuinen ilmiö

Mukana kuljetettavien, litiumakuilla toimivien laitteiden määrän kasvaa maailmanlaajuisesti koko ajan. Se on myös kotimaisten lentoalan toimijoiden tiedossa.

– Siksi ilmailualan viranomaiset, lentoyhtiöt ja muut ilmailutoimijat kampanjoivat aktiivisesti niin Euroopassa kuin muuallakin maailmassa. On tärkeää, että matkustajat tiedostavat litiumakkuja sisältävien laitteiden mahdolliset riskit, joita voidaan hallita oikealla pakkaamisella, sanoo ilmailujohtaja Jukka Hannola Liikenne- ja viestintävirasto Traficomista.

Huhtikuussa astui voimaan uusi ICAO:n eli kansainvälisen siviili-ilmailuviranomaisen pakollinen rajoitus lentoyhtiöille. Rajoitus koskee varavirtalähteitä, joita saa ottaa lennolle mukaan enintään kaksi kappaletta, nimelliskapasiteetiltaan enintään 100 wattituntia. Ne on myös aina pakattava käsimatkatavaroihin.

Virtalähdettä ei saa käyttää lennon aikana laitteen lataamiseen, eikä sitä saa ladata lentokoneen pistorasiasta.

Usein kyse on vahingosta

Jos käsimatkatavara siirretään lähtöportilla ruumaan, matkustajan pitää tarkistaa laukku vielä kerran. Varavirtalähde, vara-akku, sähkösavuke ja muut ruumassa kielletyt esineet on otettava pois laukusta ennen sen luovuttamista.

Lentoasemilla joudutaan säännöllisesti poistamaan ruumaan menevistä matkatavaroista esineitä, joita ei saa kuljettaa ruumassa. Useimmiten kyse on vahingosta: varavirtalähde tai sähkösavuke on jäänyt laukkuun epähuomiossa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä