Lei­jo­nat romahti kol­man­te­na keväänä pe­räk­käin ulos MM-ki­so­jen mi­ta­li­pe­leis­tä – luot­to­puo­lus­ta­ja Vili Saa­ri­jär­vi puo­lus­ti Antti Pen­nas­ta: "Pe­laa­jat tyk­kää­vät"

Tukholma
Eeli Tolvasen (vas.), Eemil Erholtzin, päävalmentaja Antti Pennasen ja Teuvo Teräväisen kehonkieli näytti, miten Leijonien MM-turnaus päättyi.
Eeli Tolvasen (vas.), Eemil Erholtzin, päävalmentaja Antti Pennasen ja Teuvo Teräväisen kehonkieli näytti, miten Leijonien MM-turnaus päättyi.
Kuva: Vesa Moilanen/Lehtikuva

MM-kisat, puolivälierä, Suomi–Yhdysvallat 2–5 (1–1, 1–2, 0–2)

Kaikki näytti hyvältä ja sitten tuli hetki, joka oli sysimustaa synkempi.

Leijonien peli ja unelma maailmanmestaruudesta murenivat torstain MM-puolivälierässä tavalla, joka päätti turnauksen ja kauden poikkeuksellisen katkerasti.

Toisessa erässä näytti jo, että Suomi saa Yhdysvallat köysiin. Patrik Puistola tälläsi 2–1-maalin, joka oli Leijonille pelin toinen ylivoimaosuma.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä