Lasten ter­veys­huo­let ajoivat Diasin perheen pois Por­tu­ga­lin hir­mu­hel­teis­tä – Yrit­tä­jä­pa­ri avasi Mu­hok­sel­le lo­ma­ky­län, jossa voi paeta to­del­li­suut­ta

Montan leirintäalueen uusien yrittäjien majoitus- ja tapahtumatoiminta nojautuu vahvasti sesonkeihin. Lokakuussa koristelut ovat olleet karmivia.

Antonio ja Liliana Diasin mukana Montassa puhaltavat uudet kansainväliset tuulet.
Antonio ja Liliana Diasin mukana Montassa puhaltavat uudet kansainväliset tuulet.
Kuva: Sanna Niemi

Luuranko vilkuttaa ikkunassa, kun saapuu päärakennuksen pihaan Muhoksen Montan leirintäalueella.

He, jotka tietävät paikan entisten omistajien ajalta, saavat sisälle astuessa huomata, että koko rakennus on kokenut muodonmuutoksen. Päärakennus toimii nykyään kahvila-ravintolana, jonka salissa suuret panoraamaikkunat avaavat näkymän joelle.

Rakennuksessa järjestetään myös sesongin teemaan liittyviä tapahtumia. Siksi paikka on lokakuussa koristeltu viimeisen päälle karmivilla koristeilla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä