-

Täältä en halua mitään mukaan

Kolme viikkoa sitten Hiirosen luhtitalo tuhopoltettiin. Olimme mukana, kun ylimmän ja alimman kerroksen nuoret äidit pääsivät tyhjentämään kotejaan.

Kolme viikkoa sitten Hiirosen luhtitalo tuhopoltettiin. Olimme mukana, kun ylimmän ja alimman kerroksen nuoret äidit pääsivät tyhjentämään kotejaan.

Tilaajille
Tilaajille

Voit kuunnella jutun tästä:

Anne Lilja lukee juttunsa Hiirosen tulipalosta
Tekijä: Pekka Säkkinen

Eteisen kuramatto on märkä. Sen päällä lojuu kasa vettyneitä mainoslehtiä.

Päiväkoti-ikäinen poika on pukeutunut auringonkeltaiseen paitaan. Lapsi leikkii työmaa-aidan ulkopuolella hiekkalaatikolla.

Metalliaidan sisäpuolella on koti, jonka eteiseen nappulakengät jäivät. Nyt nekin ovat litimärät.

Ei auta kuin ottaa kengät mukaan. Muutakaan ei enää ole.

Ensimmäisen kerroksen eteisen lattia kastui sammutustöissä. Pienen pojan nappulakengät ovat märät vielä kolme viikkoa tulipalon jälkeen.
Ensimmäisen kerroksen eteisen lattia kastui sammutustöissä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä