Kolumni

Kuu­kau­si sitten aloitin ko­kei­lun, joka lopetti kän­ny­kän se­lai­lu­ni – Sain ta­kai­sin kes­kit­ty­mis­ky­ky­ni ja yöunet

Kuinka monta kertaa päivässä tämä tapahtuu? Otan kännykän käteeni tarkistaakseni jonkin asian (ulkolämpötilan, seuraavan palaverin ajankohdan, Ville Rannan pilapiirroksen), mutta näytön auetessa olen jo unohtanut, miksi tartuin luuriin.

Sen sijaan vilkaisen sosiaalisen median uusimmat postaukset, uutiskanavien klikatuimmat otsikot ja mitä vielä? Lasken luurin kädestäni. Hetken päästä sama toistuu, kun alkuperäinen syy puhelimen avaamisen palautuu mieleeni, ja yritän uudestaan.

Toistuvasta kierteestä huolimatta kuulun niihin, jotka eivät mielestään ole riippuvaisia somesta tai kännykästä yleensä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut