Kesän 2024 festivaali on Kuopio Tanssii ja Soin taiteellisen johtajan Riku Lehtopolun viimeinen. Lehtopolku vieraili Oulun taidekoulussa opettamassa koreografiaansa suureen yhteisteokseen Virta, joka esitettiin kesällä 2022 ulkoilmassa Kuopiossa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo/ arkisto
Kuopio Tanssii ja Soin taiteelliselle johtajalle Riku Lehtopolulle ryhdytään etsimään seuraajaa. Kesän 2024 festivaali on Lehtopolun viisivuotiskauden viimeinen ohjelmakokonaisuus.
– Festivaalilla on ollut tärkeä rooli elämässäni jo kohta 30 vuoden ajan. Minulle on ollut kunnia-asia olla jättämässä kädenjälkeni sen pitkään historiaan myös taiteellisen johtajan roolissa, Lehtopolku sanoo.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut