On taas puolueiden kuntavaaliehdokkaiden hakuaika meneillään. Kuten tunnetuksi on jo tullut, pätevien ehdokkaiden mukaan saaminen on hyvin vaikeaa. Ainakin maaseutukunnissa. Se ei ole sattumaa.
Näin kokemusasiantuntijana voin kertoa omat havaintoni. Joku toinen voi nähdä asiat taas toisessa valossa.
Yleisellä tasolla politiikkaan ja poliitikkoihin suhtautuminen on nykyisin hyvin nuivaa, joskus jopa aggressiivista. Kuntavaaliehdokas saa huomata, että hänen statuksensa kanssaihmisten silmissä on muuttunut, vaikka hän ei itse sitä haluakaan.
"Oma ehdotukseni on, että kuntavaaliehdokkaille määrättäisiin pakollinen koulutus kuntapolitiikan todellisuuteen ennen kuin sitova ilmoittautuminen ehdokkaaksi tapahtuu."
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut