Päivärinteen hakkuut olivat tiistaina keskeytyksissä.
Kuva: Valtteri Puolitaival
Olemme saaneet paljon kuntalaispalautetta puiden kaatamiseen liittyen, ja työt on nyt keskeytetty toistaiseksi.
Näin tiedotti Muhoksen kunta maanantaina Päivärinteen alueen metsänhoitotöistä, joista on noussut paljon kriittistä kuntalaispalautetta.
– Alueella on voimassa oleva maisematyölupa, joka on julkisella kuulutuksella haettu vuonna 2021. Tämä lupa on menossa umpeen ja siksi työt on nyt aloitettu, maankäyttöinsinööri Ulla-Maija Karjalainen Muhoksen kunnasta kertoo.
– Alue on suojeltua puistoaluetta eli siellä on kaavassa säilytettäväksi merkittyjä puita, Karjalainen jatkaa kaavamerkinnästä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut