Tietokirjailija Mikko Moilanen on koonnut kirjaansa tietoa kuolemaantuomituista sekä teloituspaikoista Suomessa. Nykyisen Oulun kaupungin alueella on perimätiedon mukaan ollut useampikin teloituspaikka. Kartta- ja maakirjadokumenttien perusteella varmaksi voidaan nimetä Maikkulassa sijainnut mestauspaikka. Alue on ollut aikoinaan Oulun pitäjää.
Kuva: Jarmo Kontiainen
Pyöveleille olisi jäänyt huomattavasti vähemmän töitä, jos kansa ei olisi ollut niin viinan ja sukupuolivietin vietävissä.
Näin arvioi muhoslainen tietokirjailija ja historian harrastaja Mikko Moilanen, joka on perehtynyt kolkolta kuulostavaan aihepiiriin useiden vuosien ajan.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut