Lukuisissa äänestäjien kanssa käymissäni keskusteluissa on noussut huoli monista koulumaailmaan liittyvistä asioista. Niin inkluusio, työrauha, opettajien jaksaminen, oppilaiden poissaolot ja lukutaidon heikkeneminen puhuttavat vaalikentillä.
On toiveita, että ongelmakohtiin puututtaisiin ripeästi. Kuntapäättäjät eivät kuitenkaan voi mennä kouluille kuria pitämään tai luokalle jättämään. Kouluissa on jo nykyisenkin lainsäädännön perusteella käytössä monenlaisia kurinpito- ja rangaistuskeinoja. Opetus puolestaan perustuu valtakunnalliseen opetussuunnitelmaan, jota opettajien on velvoittaen noudatettava.
Kuntapäättäjien tehtävänä on turvata riittävät resurssit kouluille, jotta opetus voidaan järjestää sekä pedagogiset että oppilashuollolliset näkökulmat huomioiden. Paras tietämys tarkoituksenmukaisista opetusryhmistä ja luokista on koulujen rehtoreilla ja opettajilla. Opettajat tekevät työtään hyvinkin haastavissa olosuhteissa, ja kaikilla koulun aikuisilla tulee olla riittävästi aikaa oppilaille ja luottamuksellisen vuorovaikutuksen luomiselle.
Huoli oppilaiden lukutaidon heikkenemisestä on aiheellinen. Heikko lukutaito vaikuttaa kaikkeen oppimiseen, jatko-opintoihin ja työllistymiseen. Julkisuudessa on ollut viime aikoina ilahduttavia esimerkkejä siitä, miten kouluissa on panostettu lukemiseen ja saatu aikaan hyviä tuloksia. Oululla on tavoitteena olla Euroopan lukevin kulttuuripääkaupunki vuonna 2026. Kouluissa täytyy löytyä aikaa lukemiselle. Koulukirjastoilla on merkittävä rooli lukutaidon kehittymiselle, ja niiden aineistonhankintaa on tuettava riittävästi.
Vaalikentillä olen kuunnellut erityisesti ikäihmisten tarinoita kouluajoilta aikojen takaa. Niistä näkyy se, miten tärkeässä osassa koulu on elämässämme. Koulumuistot, niin hyvät kuin ikävätkin, kulkevat mukana läpi vuosikymmenten. Koululla on merkittävä tehtävä niin yksilön kasvun kuin yhteiskunnan kehittymisen näkökulmasta. Siksi siihen kannattaa panostaa.
Anneli Pelkonen
FM, kuntavaaliehdokas (kesk.), Oulu