Oulu: Kau­pun­gin­joh­ta­ja Seppo Määttä eroaa

Ruoka: Ou­lu­lais­ten ba­naa­nit kyp­sy­vät Van­taal­la

Harrastukset: Suo­si­tuil­le ke­ra­miik­ka­kurs­seil­le pääsee Oulussa vain tuu­ril­la

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi + Lauantai 15,90 €/kk

Tilaajille

Koronan vai­ku­tuk­set yl­lät­ti­vät myön­tei­ses­ti py­hän­tä­läi­sen ta­lo­teh­taan – ta­lo­kaup­paa on tehty en­nä­tys­tah­tiin

Jukkatalo Oy:n tuotantojohtaja Teemu Aitto-oja ei salaile iloa siitä, että talotehtaalla paukutettiin koronavuonna toimituksia edellisvuotta enemmän. Kun talokauppa käy, on säästytty usein talvisydämenä tehtaaseen kohdistuneilta lomautuksilta.

Jukkataloilla on kysyntää niin, että koronavuonna paukutettiin talotoimituksia ennätystahtiin. Jukkatalo Oy:n tuotantojohtaja Teemu Aitto-ojan takana ulkoseinäelementtiä kasaamassa Marko Filppula ja Tuomas Ilkka.
Jukkataloilla on kysyntää niin, että koronavuonna paukutettiin talotoimituksia ennätystahtiin. Jukkatalo Oy:n tuotantojohtaja Teemu Aitto-ojan takana ulkoseinäelementtiä kasaamassa Marko Filppula ja Tuomas Ilkka.
Kuva: Eero Koivukangas

Huhtikuun puolivälissä Jukkatalo Oy:n tehtaalla tehtiin yrityksen lähihistorian suurimman laiteinvestoinnin käyttöönottoa, kun testausvaiheessa oli naulaus- ja sahausrobotti. Samaan aikaan kaupankäynti oli hiljennyt koronapandemian vuoksi.

– Kun kaupankäynti keväällä hiipui, lähdettiin varautumaan siihen, että tulee aika rumaakin jälkeä, mutta toisin kävi, iloitsee tuotantojohtaja Teemu Aitto-oja.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.