Suomi otti sunnuntai-iltana tärkeät kolme pistettä, kun se kaatoi jalkapallon EM-karsinnan toisessa ottelussa Pohjois-Irlannin maalein 1–0.
Suomen maalin teki 28. minuutilla Benjamin Källman, joka laukoi pallon lähietäisyydeltä verkkoon. Järkälemäinen hyökkääjä oli yksi niistä kolmesta pelaajasta, jotka päävalmentaja Markku Kanerva oli vaihtanut Tanska-ottelun avauskokoonpanosta. Muutos oli luonnollista jo senkin takia, että ottelut pelattiin kolmen päivän sisällä.
Oman pään nollapeli on alkanut olla Huuhkajille harvinaisuus. Suomi on pelannut EM-lopputurnauksen jälkeen 14 kilpailullista ottelua MM- ja EM-karsinnoissa sekä Kansojen liigassa: maaliero näissä peleissä on nyt 17–15.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut