Kirpeät karkit peit­toa­vat ny­kyi­sin sel­keäs­ti sal­mia­kit – ou­lu­lai­nen kark­ki­kaup­pias Antti Taanila koe­mais­taa itse läh­tö­koh­tai­ses­ti kaikki myyn­ti­tuot­teen­sa

Sosiaalinen media on muuttanut myös makeisbisnestä. Karkkikauppaa Oulun keskustassa luotsaava Taanila kertoo, että tukkumyynnissä näkyy selkeästi suomalaisten herkkusuiden mieltymysten muutokset.

Oulu
-
Kuva: Pekka Peura

Oululainen karkkikauppias Antti Taanila aloitti karamellibisneksen isänsä jalanjäljissä. Yrittäjyyttä on nyt takana jo 26 vuotta.

Sosiaalinen media on muuttanut myös makeisbisnestä. Antti Taanilan Karkkipäivä-liikkeessä käyvät asiakkaat kertovat yrittäjälle monesti vinkkejä netissä leviävistä trendikkäistä herkuista, joita pitäisi saada maisteltavaksi.

Oli niitä trendejä ennen sosiaalista mediaakin. Radio Kalevan haastattelussa muistellaan, miten markkinoille tulivat karkkisuihkeet, jotka olivat niin suosittuja, että lapset muodostivat jonoja karkkikaupan pihalle.

Taanila kertoo, että tukkumyynnissä näkyy selkeästi suomalaisten herkkusuiden mieltymyksen muutokset. Kirpeät karkit peittoavat nykyisin selkeästi salmiakit.

Solistinkadulla puhuttiin myös makeisveron korotuksesta, mitkä herkut eivät maistu suomalaisille, sekä siitä, maistaako Taanila kaikkia myymiään tuotteita.

Kuuntele koko haastattelu! Toimittaja on Sini Salmirinne.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä