Kalevassa julkaistiin 3.11. artikkeli ”Valokuitukauppa käy kuumana Oulussa”. Artikkelissa käsiteltiin yhtenä asiana valokuituverkkoihin useille toimijoille syntynyttä palveluiden monopoliasemaa.
Valokuituverkko on yhteiskunnan perusinfraa, kuten vesi ja sähkö. Valokuituverkkojen rakenne ja toimintamallit ovat hyvin samankaltaisia kuin sähköverkoissa. On paikallinen tilaajayhteysverkko, valtakunnallinen runkoverkko ja niiden päällä myydyt internetpalvelut.
Infraa ei kenenkään näkökulmasta kannata rakentaa moneen kertaan, vaan kerralla kaikille mahdollisimman tehokkaasti. Tämän vuoksi infraratkaisuihin syntyy luonnollinen monopoliasema, kun kuluttajilla on vain yksi infran toimittaja.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut