Ke­vät­muut­to jakaa Suomen – Ete­lä-Suo­men pel­loil­le on saa­pu­nut jo run­sas­la­ji­ses­ti muut­to­lin­tu­ja, mutta Oulussa on vielä tal­vis­ta

Monien lintulajien muutto on aikaistunut selvästi 2000-luvulla. Vuosien välinen vaihtelu muuttoaikatauluissa voi silti olla yhä suurta.
Monien lintulajien muutto on aikaistunut selvästi 2000-luvulla. Vuosien välinen vaihtelu muuttoaikatauluissa voi silti olla yhä suurta.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Töyhtöhyyppiä, metsähanhia, satoja kiuruja, kurkia, hiirihaukkoja, lehtokurppia. Uutiset Etelä-Suomeen jo saapuneista muuttolinnuista tuntuvat Oulun seudulla erikoisilta, kun täällä on lunta vielä puoli metriä.

Onko eteläisen Suomen kevätmuutto normaalia aikaisemmassa, BirdLife Suomen tiedottaja Jan Södersved?

– Se alkoi normaalia aikaisemmin, mutta nyt ollaan varmaankin aika lähellä 2000-luvun normaalia kevättä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä