Oulun Uusikadulle on asennettu uudet liikennevalot Peltokadun ja Uusikadun risteykseen, sekä Limingankadun kohdalle. Valot pysyvät vielä pari viikkoa pimeinä.
Kuva: Mikko Halvari
Oulun kaupunki on uudistanut vaarallisina pidettyjen risteyksien ja suojateiden liikennejärjestelyjä keskustassa ja Kontinkankaalla.
Keskustan alueella Uusikadulle on lyhyelle matkalle ilmestynyt kahdet uudet liikennevalot, jotka ovat tosin vielä pimeinä. Yhdet valot sijaitsevat Peltokadun ja Uusikadun risteyksessä, toiset seuraavassa korttelissa Limingankadun risteyksessä.
Aleksanterinkadulle on niinikään ilmestynyt kaksi uutta valoristeystä Nummikadun ja Aleksanterinkadun risteykseen sekä Heinätorinkadun risteykseen.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut