Kes­kus­tan tun­nel­ma lämpeni hi­taas­ti tyr­mis­tyk­ses­tä hur­mok­seen

Keskusta teki historiaa, kun se uudisti paikkansa hallituspuolueena ensimmäistä kertaa kuuteenkymmeneen vuoteen.

Keskusta teki historiaa, kun se uudisti paikkansa hallituspuolueena ensimmäistä kertaa kuuteenkymmeneen vuoteen.

-- Vaaleissa on aina helppo oppositiosta käsin nousta voittaa vaalit, mutta kaikkein vaikeinta on uudistaa voitto, ja sen me teimme nyt, Vanhanen huudatti yleisöä keskustan vaalivalvojaisissa Helsingin keskustassa tuloksen selvittyä.

Vaalitulosta Vanhanen piti selvänä: keskusta oli suurin niin äänien kuin paikkojenkin määrässä. Vanhanen kiitteli äänestäjiä ja kampanjaväkeä "uskomattomasta työstä".

-- Jos olisimme olympialaisissa, aikamme olisi hieman heikompi kuin neljä vuotta sitten, mutta mitalin väri olisi sama.

Keskustan viirit alkoivat viuhua vasta myöhään sunnuntai-iltana puolueen vaalivalvojaisissa, kun Vanhanen saapui omiensa pariin Ison pajan vaalilähetyksestä. Sitä ennen apilankuvat olivat saaneet levätä rauhassa pöydillä Hotelli Presidentin ravintolassa, jonne keskustan kannattajat olivat kokoontuneet jännittämään eduskuntavaalien tulosta. Ja riittipä sitä jännitettävää, suorastaan lamaannukseen saakka.

Vasta Vanhanen sytytti

Juhlatunnelmasta ei alkuillasta ollut puhettakaan. Varovaisen voitonvarma keskustaväki jännitti puoluejohtoa myöten ennakkoäänien tulosta ja sai pettyä. 25 prosenttia oli vähän verrattuna tuoreiden vaalinalusgallupien optimistisiin arvioihin. Pettymystä lisäsi tieto siitä, että keskustan kokonaistulos on ollut yleensä kolme neljä prosenttia ennakkoääniä vähemmän.

-- Kyllä tästä tulee erittäin tiukka kisa. Tässä voi jäädä kahden suurimman väliin alle 6 000 ääntä, mikä oli ero viimeksi, puolueen varapuheenjohtajistoon kuuluva Antti Rantakangas arvioi tuoreeltaan.

Puolueen toinen varapuheenjohtaja kauppa- ja teollisuusministeri Paula Lehtomäki tuntui tasaavan pulssiaan tasaisin väliajoin pitkin iltaa. Kun Ylen luotettavana pidetty vaaliennuste viimein ilmaantui ennustaen keskustan ja kokoomuksen tasaväkisyyttä, Lehtomäki toisteli: -- Jaa-a, jaa-a, jepjep, että tältä pohjalta

Porvarihallituskysymykseen Lehtomäki ilmoitti napakasti.

-- Kyllä hallitukseen mennään sisältöpää edellä.

"Titaanien taisto"

Keskustan näkyvimmistä hahmoista iloisinta naamaa jaksoi koko illan näyttää flunssainen kulttuuriministeri Tanja Saarela, joka yltyi kehumaan oman puolueensa johtajan lisäksi myös kokoomuksen huimaa ääniharavaa Sauli Niinistöä.

-- Hän on hyvin karismaattinen poliitikko ja äänestäjiä puhutteleva, Saarela suitsutti ja vertasi Vanhasen ja Niinistö äänikisaa Uudellamaalla "titaanien taistoksi".

Omaa ministeridebyyttiään Saarela kuvasi tulisiksi neljäksi vuodeksi ja ilmoitti illan kuluessa odottavansa nöyrästi äänisaalistaan. Hallituksen kumman kaa -kysymykseen Saarela vastasi sangen demokraattisesti.

-- Minulle kelpaa yhteistyö kumman kanssa tahansa.

Eturivin poliitikkojen lisäksi mediaa tuntui kiinnostavan keskustan julkkisehdokkaat, Matti Vanhasen entinen puoliso Merja Vanhanen sekä Pikku-G:nä tunnetuksi tullut Henri Vähäkainu. Molemmat jäivät tällä kertaa rannalle, mutta ainakin Vähäkainu ilmoitti yrittävänsä uudelleen. Vanhanen antoi hieman varovaisemman kommentin.

-- Teen Väyryset ja nukun yön yli, hyväntuulinen Vanhanen nauroi. -- Tässä on niin monet vaalit seurannut, että tietää sen, että vaaleissa voi tapahtua mitä tahansa.

Ilmoita asiavirheestä