Murskatappion eduskuntavaaleissa kärsinyt keskusta ei aio perustaa erillistä komiteaa vaalituloksen syiden selvittämiseen.
Puoluesihteeri Timo Laanisen mukaan vaaleista laaditaan normaali numeroihin pohjaava analyysi, joka esitellään puoluehallitukselle ja reilun viikon päästä kokoontuvalle puoluevaltuustolle. SDP:n viime vaalien tappionsa jälkeen perustaman Kalliomäen komitean kaltaista elintä ei tarvita.
Keskustan työvaliokunnan kokouksessa muisteltiin Laanisen mukaan vuoden 1987 jälkeistä tilannetta, jossa uuden nousun eväät lähtivät presidentinvaaleista. Presidentinvaaleihin puolue aikoo osallistua myös ensi vuonna.
Laanisen mukaan kokouksessa ei puhuttu hänen itsensä tai muun puoluejohdon asemasta. Sitä keskustelua käydään puoluevaltuustossa, jos niin halutaan. Muuten suuntaudutaan jo oppositiopolitiikan tekemiseen.
Iltalehti kertoo, että keskusta menettää puoluetukea vaalikaudella peräti 11,5 miljoonaa. Laaninen myöntää, että Apollonkadun puoluetoimiston myyntiä keskustalaiselle Maaseudun säätiölle on pohdittu yhtenä vaihtoehtona puolueen taloustilanteen kohentamiseksi.