-

Kä­si­työ­läis­ko­ti täynnä kaaria

Kempeleen Ketolanperälle rakentuvaan taloon menee 30 000 kiloa laastia ja 22 kaari-ikkunaa. Arto Hauru tekee kaiken itse.

Kempeleen Ketolanperälle rakentuvaan taloon menee 30 000 kiloa laastia ja 22 kaari-ikkunaa. Arto Hauru tekee kaiken itse.

Tilaajille
Tilaajille

Hiekkatien päässä Kempeleen Ketolanperän maalaismaisemassa kohoaa tiilirapattu rakennus, joka muistuttaa taloja Keski-Euroopassa. Se on kuitenkin uniikki yksilönsä, puuseppä Arto Haurun taidonnäyte.

Tien toisella puolella sijaitsevan vanhemman talon pihapiirissä loimuaa nuotio, etupihalla tepastelee kanoja ja ankkoja ja taustalla kiekuu kukko. Kun Hauru heittää aitaukseen kauraa, juoksee paikalle lauma lampaita.

Pihapiirissä tepastelee kanoja, ankkoja, lampaita ja kissoja. Ankkojen munia saattaa löytyä nurmikolta.
Pihapiirissä tepastelee kanoja, ankkoja, lampaita ja kissoja.
Pihapiirissä tepastelee kanoja, ankkoja, lampaita ja kissoja.
Kuva: Emilia Tiitto

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä