KeKi voitti Tal­vi­Su­pe­rin al­ku­loh­kon­sa ja pelaa huh­ti­kuus­sa hal­li­sar­jan mi­ta­leis­ta – "Olen ää­ret­tö­män tyy­ty­väi­nen, että pää­sem­me sinne"

KeKi voitti viikonloppuna kahdessa viimeisessä alkulohko-ottelussaan Kiteen ja Puijon.

Markus Keski-Petäjä kirmasi KeKi:n kärkimiehenä Kuopiossa.
Markus Keski-Petäjä kirmasi KeKi:n kärkimiehenä Kuopiossa.
Kuva: Pekka Peura

Kempeleen Kiri täytti sekä alkutalvesta että maaliskuun alussa asettamansa tavoitteet ja eteni TalviSuperin lopputurnaukseen.

Kempeleläisleirissä tiedostettiin ennen viikonloppuna Kuopiossa pelattavia otteluita, että joukkue etenee kahdella voitolla jatkoon. Näin tapahtui, kun KeKi kukisti lauantaina Kiteen Pallon 2–0 (1–0, 2–1) ja sunnuntaina Puijon Pesiksen samoin 2–0 (2–1, 2–1).

– Maalasimme itsellemme lähtötilanteen, että olemme puolivälieräsarjassa 2–1-tappiolla pelinjohtaja Mikko Korhonen selvitti ryhmänsä ajatusleikkiä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä