Suomalaiset ennakkosuosikit ovat lauantaina alkavissa yleisurheilun MM-kilpailuissa vähissä. Sellaisesta ainoana käy keihäänheittäjä Tero Pitkämäki, joka luonnollisesti kiinnostaa suomalaisia tv-katsojia eniten.
Maailmantilaston kärkimies Pitkämäki on kesällä vajonnut Nelosen Kultaisen liigan lähetyksissä sivurooliin. Kenttälajit ovat kuvasta kaukana, kun tv-ohjaajat suosivat juoksukilpailuja.
On painajaismainen ajatus, jos Pitkämäen mahdollisen ratkaisuheiton sijasta Yleisradio välittäisi kuvaa toisesta lajista. Näin kävi ensimmäisissä MM-kisoissa Helsingissä 1983, kun suomalaiset suorassa lähetyksessä näkivät keihäänheittäjä Tiina Lillakin kultakaaren sijasta naisten pitkän viestin välierään valmistautuvia jamaikalaisia pikajuoksijoita.
Pääohjaaja Tapani Parmin mukaan Pitkämäen näkyminen varmistetaan kahdella varokeinolla.
- Ensinnäkin pääohjaajan vieressä istuu niin sanottu varoittaja. Hänen tehtävänään on valvoa, onko suorituspaikalle tulossa kova luu. Toisaalta Olympiastadionilla kilpailutapahtumien sisäinen ohjaus välttää päällekkäisyyksiä.
- Eli jos Pitkämäen heittovuoron kanssa yhteen osuu juoksujen rataesittely, se yksinkertaisesti keskeytetään heittosuorituksen tieltä, Parm kertoo.