Kau­pun­ki: Ou­lu­hal­lis­sa saa nyt no­peas­ti yk­kös­ro­kot­teen – kak­kos­an­nok­sia ryh­dy­tään taas an­ta­maan maa­nan­tai­na ilman ajan­va­raus­ta

Oulussa saatetaan avata myös tilapäisiä rokotuspisteitä kaupungille lähemmäs ihmisvirtoja, kertoo terveysjohtaja Jorma Mäkitalo.

Koronavirusrokotteita Ouluhallilla. Kuvituskuva.
Koronavirusrokotteita Ouluhallilla. Kuvituskuva.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Ykkösrokotteen koronavirusta vastaan saa nyt nopeasti Ouluhallilla, jossa oli perjantaina aamupäivällä niukasti rokotteen hakijoita.

– Walk-in -rokotuksissa on tänään hiljaista kuin huopatossutehtaalla, kuvasi Oulun terveysjohtaja Jorma Mäkitalo Twitterissä.

Hän kehottaa oululaisia vinkkaamaan ystäville ja tutuille sekä työkavereille, että ensimmäisen annoksen saa nyt mutkattomasti ilmaantumalla Ouluhallille.

Jaossa on ensimmäistä annosta sekä ilman ajanvarausta että ajan varanneille. Rokotteina on Pfizerin ja Modernan rokotteita, jotka ovat olennaisilta osin samanlaisia.

Oulu tiedotti perjantaina lisäksi, että tauolle laitettu kakkosrokotusten antaminen ilman ajanvarausta jatkuu tulevana maanantaina 16. elokuuta. Ensimmäisestä rokoteannoksesta tulee olla kulunut kahdeksan viikkoa ennen toisen ottamista.

– Resurssimme ovat tulevina viikkoina kiinni Ouluhallissa ja koulurokotuksissa. Nämä nostavat rokotekattavuutta ja ovat epidemian hallinnassa tärkeitä, Mäkitalo sanoo Kalevalle.

Oulu tavoittelee viruksen herkästi tarttuvan deltavariantin yleistymisen myötä aiempaa korkeampaa 85 prosentin rokotuskattavuutta.

Tuoreiden torstain rokotekattavuustietojen mukaan Oulussa 45-vuotiaista ja sitä vanhemmissa 85 prosentin kattavuus ylittyy jo ensimmäisen rokotteen osalta. Yli 50-vuotiaissa prosentti on jo yli 90.

Mäkitalon mukaan nyt onkin tärkeää, että nelikymppiset ja sitä nuoremmat hakeutuvat hanakasti rokotettavaksi.

Jatkossa kattavuutta pyritään ajamaan suuremmaksi myös tuomalla mahdollisesti tilapäisiä rokotuspisteitä kaupungille lähelle ihmisvirtoja, Mäkitalo kertoo.

Näiden pop-up -rokotuspisteiden avaus on kiinni resurssien riittävyydestä ja ne ovat suunnitteluvaiheessa.

13.8. kello 12.38: Uutisen tietoja päivitetty uusimmilla tiedoilla Oulun rokotekattavuudesta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä