Kau­pun­git ja kunnat eivät pysty tar­joa­maan har­ras­tus­paik­ko­ja kai­kil­le – Oulun seu­dul­la moni seura on hakenut tilansa va­pail­ta mark­ki­noil­ta tai ra­ken­ta­nut itse

Kiimingin Nyrkkeilykerhon hallilla on tapahtumassa omistajanvaihdos. Toiminnanjohtaja Tero Autio on omistanut hallin tähän saakka itse ja antanut seuransa nyrkkeilijöiden harjoitella siellä.
Kiimingin Nyrkkeilykerhon hallilla on tapahtumassa omistajanvaihdos. Toiminnanjohtaja Tero Autio on omistanut hallin tähän saakka itse ja antanut seuransa nyrkkeilijöiden harjoitella siellä.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Kiimingin Nyrkkeilykerhon hallilla on tapahtumassa omistajanvaihdos.

– Jatkossa seura joutuu maksamaan oikeaa vuokraa ja kuluja tulee enemmän, kertoo seuran toiminnanjohtaja Tero Autio, joka on itse omistanut hallin tähän asti.

Muutoksen myötä seura on alkanut kehitellä tuloja tuottavaa toimintaa. Nyrkkeilysalia tarjotaan vuokrattavaksi myös ulkopuolisille, kuten muille kamppailulajeille.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä