Kauhun hetket ka­vio­uril­la – Pat­ti­joen pis­kui­nen Kauhu osasi yl­lät­tää ra­vi­väen ja omis­ta­jan­sa Paavo Impolan

Kaleva esittelee alueen menestyneitä ravureita vuosien varrelta.

Varsa oli varreltaan vähäinen, mutta sisultaan suunnaton. Kun vuotta vanhempi veli alkoi laitumella isotella, varsa tarrasi tätä hampaillaan korvasta kiinni ja talutti riitapukarin määrätietoisesti sivuun.

Toimitusta seurasi huvittuneena Paavo Impola.

– On tuo pienempi ori melkoinen kauhu, tuumi Pattijoella Olkijoen kylässä maa- ja hevostilaa pitänyt Impola.

Ja Kauhu sille pienemmälle oriille nimeksi annettiin.

Ilkikurinen Kauhu hoiti harjoitukset laiskansutjakasti. Niinpä kun kilpaura vuonna 1987 käynnistyi, Impola ei tiennyt mitä suojatiltaan odottaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä