Yrityskaupat: Ou­lu­lai­nen oh­jel­mis­to­yri­tys Cu­bi­Ca­sa myytiin USA:han

Urheilu: Paula Ranta, 21, on hank­ki­nut jä­ri­syt­tä­vän määrän lihasta vuo­des­sa ja tähtää maail­man par­haak­si

Katso Poh­jois-Poh­jan­maan uusien yli­op­pi­lai­den nimiä – syksyn 2020 val­ko­la­kit saivat tiedon tors­tai­na

Ylioppilastutkintolautakunta on toimittanut torstaina syksyn ylioppilastutkinnon tulokset lukioille. Kaleva julkaisee Pohjois-Pohjanmaan uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun koulut niitä toimittavat.

Ylioppilastutkintolautakunta on toimittanut torstaina syksyn ylioppilastutkinnon tulokset lukioille. Kaleva julkaisee Pohjois-Pohjanmaan uusien ylioppilaiden nimiä sitä mukaa, kun koulut niitä toimittavat.

Kaikissa lukioissa ei syksyn ylioppilaita ollut yhtään. Listattuina ovat niiden ylioppilaiden nimet,  jotka ovat antaneet luvan nimensä julkaisemiseen.

Madetojan musiikkilukio

Ahlroos Jimi

Aho Tyrel

Alasaarela Mari

Eriksen Erke

Kajula Saara

Kärkkäinen Essi

Laitinen Lumi

Laukkanen Loviisa

Leinonen Aatu

Lundberg Oscar

Luokkanen Eerika

Manninen Jonna

Martinkauppi Sanna

Morko Aino

Salonurmi Iida

Vikstedt Stella

Oulun Suomalaisen Yhteiskoulun lukio

Angeria Oula

Alaniemi Rosa

Annunen Kain

Eklund Olivia

Estabrook Kristian

Fält Sonja

Hynninen Jutta

Hyttinen Elsa

Immonen Viivi

Kajula Viivi

Kenttämaa Linnea

Kropsu Pinja

Laakkonen Ada

Lakkala Elina

Lapinkoski Iida-Maria

Lehtola Jonna

Nauska Alina

Peltovuori Anita

Pietikäinen Petra

Puhakka Tarmo

Rovamo Pinja

Räihä Senni

Saukkonen Johanna

Siimes Katarina

Tikkanen Saana

Vanhanen Milla

Oulun aikuislukio

Kangas Jenni Katariina

Mollakuqe Mimoza Aurora

Erholtz Ronja Aleksandra

Sarajärvi Aapo Arvid (kaksoistutkinto)

Wibunsin Siriwipa (kaksoistutkinto)

Kangas Emilia Iida Eufemia (kaksoistutkinto)

Lück Mikael Johannes Elmer (kaksoistutkinto)

Azizi Sohaila (kaksoistutkinto)

Ebrahimi Hadia (kaksoistutkinto)

Halonen Jenna Eleonoora

Heikkinen Emilia Marianna (kaksoistutkinto)

Heimonen Emilia Karoliina (kaksoistutkinto)

Ilvesluoto Ville Oskari (kaksoistutkinto)

Jurmu Sofia Maria

Kauppi Tiina Annika

Keränen Anu Johanna

Kukkuri Marika

Kylmäoja Sonja Roosa Margareeta

Myllyniemi Matti Iivari (kaksoistutkinto)

Mällinen Milja Sara Sofia

Nurmela Jenna Maaria

Pasma Viola Julia Eufemia

Pitkälä Juhana Mikael (kaksoistutkinto)

Puhakka Enni Liisa Maria

Rahikainen Ville Jaakko

Rautio Kalle Eemil

Ronkainen Milla Emilia (kaksoistutkinto)

Räihä Milena Alisa Aleksandra (kaksoistutkinto)

Sammalniemi Susanna Marjatta

Seppälä Ria Toini Sofia

Seppänen Aleksi Juhani (kaksoistutkinto)

Somero Kaisa Silvia

Takanen Elmo Santeri

Tuomivaara Joosua Nikolai (kaksoistutkinto)

Ulin Saana Anita

Yliherva Suvi Niina Elina

Ylipahkala Aino Wilhelmiina

Ylitalo Arttu Oskari

Kastellin lukio, Oulu

Blomberg Matias

Haipus Henna

Hautala Eva

Hilli Sara

Holappa Jenni

Huttula Riika

Hyvärinen Elias

Hänninen Tuomas

Jaara Wilma

Jaatinen Elli

Jurmu Jenni-Kaisa

Kangas Riina

Kemilä Kaapo

Keränen Maria

Kivimäki Julia

Koivisto Otto

Koivula Eino

Kokko Riikka

Koskenkorva Samu

Kota-aho Siiri

Kylmäluoma Elli

Kärkkäinen Justiina

Lainio Elena

Laitinen Valtteri

Lantto Kasper

Leinonen Salla

Leinonen Sara

Linna Annika

Liukkonen Marianna

Luukka Erin

Lämsä Milla

Lämsä Oskari

Moilanen Noora

Mäkelä Noa

Oja Miika

Ojala Juuso

Ojala Velmeri

Paavola Minna

Pesonen Saara

Peuhkurinen Vilma-Elena

Puhakka Petteri

Putila Emilia

Pääskylä Roosa

Raudasoja Frans

Rousu Juuso

Ruuska Emma

Räty Aku

Saarela Ilkka

Shnoro Roope

Tahkola Elisa

Tieksola Riikka

Tuomikoski Tuomas

Tyni Linnea

Vaara Anna

Valtanen Tiia

Viippola Hanna

Yli-Suutala Santeri


Oulun Lyseon lukio

Haapaniemi Nea

Heikkinen Jenna

Hemmilä Nelli

Hiltunen Jenni

Hyry Arttu

Häkkinen Kiia

Junno Monika

Juttula Sara

Juujärvi Otto

Karjalainen Annica

Kuoksa Angelica

Lamminaho Emilia

Loukkola Aada

Marin Anton

Pisilä Ira

Romppainen Helmiina

Räsänen Maija

Salo Marika

Siirtola Katariina

Tertsunen Laura

Vainionpää Emma

Vihelä Mirella

Willman Anni


Merikosken lukio, Oulu 

Heikkinen Franz

Huhta Roope

Härmä Annika

Jarva Vilma

Jurvelin Miia

Kallunki Reeta

Madetoja Joose

Magga Niila

Matilainen Ville

Söderman Siiri

Torssonen Laura

Varpu Emmi

Laanilan lukio

Javanainen Veera

Jokelainen Lilja

Junttila Jaakko

Lang Sofia

Paakkari Nea

Raappana Aino

Siira Leevi

Ylitapio Joanna

Oulun normaalikoulun lukio

Kolehmainen Saara

Svenska Privatskolan i Uleåborg

Tuuttila Juhana

Pateniemen lukio, Oulu

Anttila Leevi

Eberhardt Frans

Kaya Melisa

Kedi Ropi

Knuutila Kasper

Korkiakoski Fanny

Kotajärvi Santeri

Lehtola Sofia

Leipälä Mikko

Snellman Leevi

Oulunsalon lukio

Kettukangas Miika

Kokko Roosa

Niemistö Aaro

Savela Katja

Tuomaranta Jere

Viita-aho Aino

Kempeleen lukio

Korva Aleksi

Kuhalampi Sampo

Kurttila Antti

Lankila Katariina

Leinonen Essi

Levy Otto

Mustonen Ari

Mustonen Elina

Nuorala Olli

Nättinen Jenni

Seppälä Sebastian

Kiimingin lukio

Hyvärinen Joni

Jarva Elina

Lehtonen Joona

Koskela Kalle

Marjomaa Konsta

Saukkonen Ella

Valo Niila

Muhoksen lukio

Linna Ellamaria

Sallmén Sara

Haukiputaan lukio

Soini Konsta

Halonen Milla

Holma Inka

Isojämsä Henna

Kaikkonen Jenny

Körkkö Josefiina

Lahti Juuso

Leinonen Tuomas

Lähteenmäki Nea

Sandström Vilma

Soini Konsta

Timonen Tomi

Iin lukio

Hekkala Alina

Häkkilä Perttu

Ylisiurua Jere

Limingan lukio

Hyrynkangas Teemu

Kallinen Mira

Kangas Pinja

Korpela Sanna

Ylimäki Väinö


Utajärven lukio

Väänänen Emma

Vaalan lukio

Kamula Noora

Nivalan lukio

Heikkilä Elias

Jurvelin Aleksi

Korkiakoski Niko

Raahen lukio

Lahenius Valtteri Ville Oskari

Kinnunen Topias Evert

Koskenkorva Silja Stiina Emilia

Kurttila Lauri Joel Matias

Laitinen Ottiilia Merihelmi

Lehtosalo Tatu Petteri

Luomala Jenny Emilia

Mikkonen Juho-Eemil Henrik

Myllymäki Kalle Antero

Reinikainen Matias Kleemes Juhani

Rinkinen Jesse Robert Kristian

Saarela Netta Milja Maria

Suhonen Reetta Emilia

Kalajoen lukio

Liias Janne

Anias Meliina

Joenväärä Konsta

Lapinoja Julius (kaksoistutkinto)

Siermala Kasper

Haapajärven lukio 

Holmström Niklas

Sievin lukio

Takanen Justus

Siikajoen lukio

Aherto Meri

Lievonen Severi

Pyhäjoen lukio

Langinen Nikita

Liimatainen Emil

Raudaskylän lukio

Repo Henna

Oulaisten lukio

Honkakoski Samu

Lassila Santeri

Rahja Nella

Rautiola Ville

Saari Konsta

Ylivieskan lukio

Muikku Leo Eemeli

Hautamäki Oskari

Heikkala Eetu

Hietala Weikka

Isokoski Petri

Niskanen Johannes

Seppälä Silja

Toivonen Miika

Kärsämäen lukio

Saari Lauri

Kuusamon lukio 

Brown Hanna Tiia

Kajava Jonna Emilia

Lohilahti Kalle Johannes

Mustaniemi Aatu Eemeli

Määttä Jonna Emilia

Katso myös Kainuun syksyn 2020 ylioppilaita.